Прејди на содржината

Свети Роман Самосатски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роман Самосатски
маченик
Починал(а) 297, Самосата, Сирија
Почитуван(а) во православие
(Римокатоличка црква
Слава 29 јануари

Роман Самосатски е христијански маченик кој починал во 297 година. Тој пострадал заедно со Јакoв, Филoтеј, Иперихиј, Авив, Јулијан и Паригориј. во времето на императорот Максимилијан. Филoтеј и Иперихиј биле великани, а oстанатите биле младенци од познат род.[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 29 јануари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 40