Света Петка (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот Света Петка може да се однесува на неколку работи:

Светици[уреди | уреди извор]

Православната црква празнува три личности со исто име Параскева-Петка, општо кај христијаните постојат повеќе маченици со ова име. Името го добиле поради тоа што се родени во петок, а петокот како ден пред сабота, (во стариот завет саботата била празник, а не неделата) бил ден за подготовки пред празникот. Во петокот евреите се подготвувале за саботата. Параскева значи подготовка.

Цркви[уреди | уреди извор]

Археолошки локалитети[уреди | уреди извор]

Места[уреди | уреди извор]

Објект[уреди | уреди извор]