Саре (околија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Саре
Saare vald
Општина
Поранешната пошта во Торма
Поранешната пошта во Торма
Знаме на Саре
Знаме
Грб на Саре
Грб
Околијата Саре во рамките на округот Јигева
Околијата Саре во рамките на округот Јигева
Земја Естонија
Округ Јигева
Админ. центарКепа
Површина
 • Вкупна224,7 км2 (868 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно1.391
 • Густина0,62/км2 (1,6/ми2)
Мреж. местоsaarevv.ee

Саре (естонски: Saare vald) — селска околија (општина) во округот Јигева, Естонија. Има население од 1.391 жители (2007), а зафаќа површина од 224,7 км2.

Села[уреди | уреди извор]

Околијата опфаќа 22 села, тука наведени заедни со бројот на жители:


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]
Координати: 58°41′53″ N; 26°50′28″ E / 58.698° N; 26.841° E / 58.698; 26.841