Сардури II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сардури II
Крал на Урарту
Владеење 764–735 година п.н.е.
Претходник Аргишти I
Наследник Руса I
Деца
Руса I
Татко Аргишти I
Мајка Багена
Приказ на Сардури II

Сардури II (владеел: 764-735 година п.н.е.) — крал на Урарту, наследувајќи го неговиот татко Аргишти I. Урартското царство го достигна својот врв за време на неговото владеење, успешно водејќи кампања против неколку соседни земји, вклучувајќи ја и Асирија.

Сардури II беше толку убеден во неговата моќ што тој подигнат голем ѕид кај Тушпа (денешен Ван) со следниот натпис:

"прекрасниот цар, силниот цар, царот на вселената, кралот на земјата на Најрите, царот без ниту еден еднаков на него, овчар за кој се прашува, стравувајќи од ниедна битка, цар кој ги смири оние кои не се покориле на неговиот авторитет."

Тој беше наследен од неговиот син, Руса I.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]