Сан Чезарио сул Панаро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Сан Чезарио сул Панаро
San Cesario sul Panaro
општина
Општина Сан Чезарио сул Панаро
Романескната катедрала Сан Чезарио
Романескната катедрала Сан Чезарио
Сан Чезарио сул Панаро се наоѓа во Италија
Сан Чезарио сул Панаро
Местоположба на Сан Чезарио сул Панаро во Италија
Координати: 44°34′ СГШ 11°02′ ИГД / 
Земја Италија
Регион Емилија-Ромања
Покраина Модена (MO)
Поделоци Алтола, Понте Сантамброџо, Сантана
Управа
 • Градоначалник Валерио Цани
Површина
 • Вкупна 27,4 км2
Најг. вис. 77 м
Најм. вис. 33 м
Население (30 октомври 2007)[1]
 • Вкупно 5.766
 • Густина Ова е лошо заокружено21.043.795.620.438/км2
Демоним Санчезарези
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 41018
Повик. бр. 059
Светец-заштитник Св. Чезарио
Мреж. место Матична страница

Сан Чезарио сул Панаро (итал. San Cesario sul Panaro) е гратче и општина во провинцијата Модена во регионот Емилија-Ромања, Италија. Местото се наоѓа 25 км северозападно од Болоња, и околу 12 км југоисточно од Модена.

Во гратчето се сместени погоните на производителот на спортски автомобили Пагани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите демографски и други статистички податоци: Италијански статистички институт „Istat“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]