Сан Мартин (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Мартин
Местоположба
Физички особености
УстиеРио Бланко
 • надм. вис.
140
Должина710
Особености на сливот

Сан Мартин (шпански: Río San Martín) е река во Боливија. Реката извира на надморска восочина од 416 метри во департманот Санта Крус и се влева во реката Рио Бланко. Реката е дел од басенот на реката Амазон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Rand McNally, The New International Atlas, 1993.

Поврзано[уреди | уреди извор]