Сан Џорџо (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Џорџо
Lake Lugano.jpg
Планината Сан Џорџо, прикажана лево во позадината на Езерото Лугано
Највисока точка
Надм. вис.1097 м
Истакнатост758 м [1]
Координати45°54′49″N 8°56′59″E / 45.91361° СГШ; 8.94972° ИГД / 45.91361; 8.94972Координати: 45°54′49″N 8°56′59″E / 45.91361° СГШ; 8.94972° ИГД / 45.91361; 8.94972
Географија
Сан Џорџо на интерактивна карта

Карта

МестоТичино, Швајцарија
Матичен венецЛугански Предапли
ТопокартаSwisstopo 1373 Мендризио
Искачување
Најлесен патПешачка патека
Службен назив: Планина Сан Џорџо
Тип:Природен
Критериуми:viii
Прогласено:2003 (27. сесија)
Број1090
Држави странки:Швајцарија-Италија
Регион:Европа и Северна Америка
Проширување:2010

Планината Сан Џорџо (буквално Свети Ѓорѓи) - шумска планина (1.097 метри надморска височина) на Луганските Предалпи, со поглед на Езерото Лугано во Швајцарија. Лежи во јужниот дел на кантонот Тичино, помеѓу општините Брусино Арсицио, Рива Сан Витале и Мериде. Сан Џорџо станала светско наследство на УНЕСКО во 2003 година, бидејќи „е единствениот најпознат запис за морски животи во средниот триазиски период и запишува важни остатоци од живот и на копно“.[2] Италијанскиот регион западно од Пончоне д' Арѕо (Порто Сересио) бил додаден како продолжение на Светското наследство во 2010 година.

Во Мериде е Музејот на фосили од Сан Џорџо, дизајниран од тичинскиот архитект Марио Бота.

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]