Прејди на содржината

Санта Кулома д’Андора

Координати: 42°29′38.03″N 1°29′51.66″E / 42.4938972° СГШ; 1.4976833° ИГД / 42.4938972; 1.4976833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Кулома д’Андора
Santa Coloma d'Andorra
Санта Кулома и реката Гран Валира (десно)
Санта Кулома и реката Гран Валира (десно)
Земја Андора
ЖупаАндора ла Веља
Надм. вис.&100000000000011340000001.134 м
Население (2021)
 • Вкупно3.214
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Црквата „Св. Колумба“.

Санта Кулома д’Андора (каталонски: Santa Coloma d'Andorra) или само Санта Кулома — паланка во жупата Андора ла Веља, југозападна Андора. Лежи крај реката Гран Валира на 2 км од главниот град Андора ла Веља.[1] Во 2021 г. населението броело 3.214 жители.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Нса запад се планинските села Ајшас, Бишесари и Канолик во Андора, како и Ос да Сивис во Шпанија.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Во паланката се наоѓа црквата „Св. Колумба“ (Eglésia de Santa Coloma), номинирана за светско наследство на УНЕСКО во 1999 г.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Santa Coloma“. turisme.andorralavella.ad. Andorra: Andorra la Vella. Посетено на 11 октомври 2017.
  2. „Бројност на населението во 2021 г.“. Посетено на 1 октомври 2022. (каталонски)
  3. Ensemble historique de Santa Coloma, UNESCO World Heritage Centre.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]