Самовилско каранфилче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Marasmius oreades
Самовилско каранфилче (M. oreades).
Научна класификација
Царство: Fungi
Оддел: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Поткласа: Hymenomycetes
Ред: Agaricales
Семејство: Marasmiaceae
Род: Marasmius
Вид: M. oreades
Научен назив
Marasmius oreades
(Bolton) Fr (1836)
Marasmius oreades
Погледајте го шаблонот „Mycomorphbox“ што го создава следниов список
float
Миколошки одлики
ресички на химениумот
шапката е convex или umbonate
химениумот е adnate
дршката е гола
спорниот отпечаток е white
екологијата е saprotrophic
јадливост: choice

Самовилско каранфилче, шајче[1] или ливадарка[2] (латински: Marasmius oreades) — габа од фамилијата Marasmiaceae. Плодното тело е составено од шапка и дршка. Шапката е широка од 2-5 cm, а дршката е висока од 2-10 cm. Расте на чисти места, по пасишта, ливади и полиња. Плодните тела формираат кругови, кои поради нејзиното име се наречени самовилски ора. Распространета е во Северна Америка и Европа од лето до есен. Широко е распространета и во Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]