Саламбо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Salammbô
АвторГистав Флобер
ЗемјаФранција
Јазикфранцуски
Објавена1862

Саламбо (француски: Salammbô) — роман од 1862 година на францускиот писател Гистав Флобер.

Во романот дејствието се одвива во времето на Востанието на платениците во Либија во 3 век п.н.е., каде варварите учествуваат во Првата пунска војна но не ги добиваат претходно договорените финансиски средства.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викиизвор
Викиизвор
Викиизворот на француски има изворна содржина поврзана со оваа статија:
[[:s:fr:{{{2}}}|{{{2}}}]]