Прејди на содржината

Савамала (филм од 1982)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Савамала“ — југословенски филм од 1982 година во режија на Жика Митровиќ. Главните улоги ги играат: Љубиша Самарџиќ, Данило Лазовиќ, Ружица Сокиќ и Милан Штрљиќ.[1]

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Во злогласната белградска населба Савамала живее едно осумнаесетгодишно момче кое се обидува да се ослободи од сиромаштијата и да влезе во подобро друштво. Тој се вљубува и црта стрипови, додека неговата населба му нуди свет исполнет со сиромаштија, криминалци, коцкари, анархисти и пропаднати поети...