СЕАТ

Од Википедија — слободната енциклопедија

СЕАТ (шпански: SEAT, Sociedad Española de Automóviles de Turismo) — шпански производител на автомобили, кој своите модели ги продава користејќи ги марките СЕАТ и Купра.[1] Претпријатието е основано на 9 мај 1950 година, како заедничка инвестиција на Националниот индустриски институт (Instituto Nacional de Industria, INI), неколку шпански приватни банки и Фиат. Во текот на 36 години, СЕАТ постоел како посебен производител, а од 1986 година претставува подружница на групата на Фолксваген.[2] Седиштето на СЕАТ се наоѓа во Марторел, во близината на Барселона.

Производство[уреди | уреди извор]

Вкупното производство на автомобили во 2020 година изнесувало околу 468 000, од кои 427 000 биле наменети за извоз во 75 земји.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Legal Note Архивирано на 6 февруари 2015 г.." SEAT. Retrieved on 20 November 2012. "Autovía A-2, Km 585 – 08760 Martorell"
  2. „En 1985 hemos vendido más de 100.000 automóviles en el mercado exterior“ [We sold over 100,000 cars in export markets in 1985]. ABC (шпански). Madrid. 1986-07-14. стр. 47. Посетено на 2022-09-22 – преку Archivo ABC.
  3. „Annual Report – 2020 & Past Reports | SEAT“. www.seat.com (англиски). Посетено на 2021-06-21.