Руска црква (Букурешт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Руска црква
Russian Church in Bucharest Sfantul Nicolae.jpg
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°26′1.66″N 26°6′5.95″E / 44.4337944° N; 26.1016528° E / 44.4337944; 26.1016528
ПрипадностХристијанство
Осветен1909
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква


Руската црква (романски:Biserica Rusă) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1909 година, од страна на руската православна црква. Посветена е на рускиот цар Николај II. Нејзината изградба чинела 600,000 златни рубли. Изградена е од камен и тула, со седум куполи. За време на првата светска војна била затворена, а во 1921 повторно отворена.