Руска црква (Букурешт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Руска црква
Russian Church in Bucharest Sfantul Nicolae.jpg
Основни податоци
Место Букурешт, Романија
Координати
Религија Христијанство
Држава Романија
Осветен 1909
Архитектонски опис
Тип црква
Архит. стил Q966571, Q2026876
Карактеристики


Руската црква (романски:Biserica Rusă) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1909 година, од страна на руската православна црква. Посветена е на рускиот цар Николај II. Нејзината изградба чинела 600,000 златни рубли. Изградена е од камен и тула, со седум куполи. За време на првата светска војна била затворена, а во 1921 повторно отворена.