Прејди на содржината

Рудолф (ирвас)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рудолф
Рудолф со виленикот Херми
Прво појавување1939 г.
СоздавачРоберт Л. Меј
Информации
Видирвас
Полмашки

Рудолф, црвеноносниот ирвас (англиски: Rudolph the Red-Nosed Reindeer) — популарна личност во божиќниот фолклор создадена од Роберт Луис Меј во 1939 г. и главен лик во истоимената песна и приказна. Рудолф често е прикажан како еден од ирвасите на Дедо Мраз, кој се одликува со неговиот светлоцрвен нос што свети. Приказната за Рудолф добила широка познатост преку песната „Рудолф, црвеноносниот ирвас“, напишана од Џони Маркс. Песната за првпат била снимена од Џин Отри во 1949 г. и оттогаш станала класична божиќна мелодија.[1][2]

Приказната обично оди вака: Рудолф првично е прогонуван од другите ирваси поради неговиот исклучителен блескав нос. Меѓутоа, на еден маглив Бадник, Дедо Мраз сфаќа дека светлиот нос на Рудолф може да му помогне да ја води неговата санка низ лошото време. Рудолф потоа ја води санката на Дедо Мраз, а неговиот нос служи како светилник за да им помогне на децата ширум светот да им бидат доставени нивните подароци.

Рудолф е адаптиран во различни облици, вклучувајќи книги, телевизиски преноси и филмови.[3] Една од најпознатите адаптации е анимираната телесерија од 1964 г. насловена „Рудолф, црвеноносниот ирвас“, која е празнична традиција за многу семејства.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lankford, Ronald D. (2013). Sleigh Rides Jingle Bells & Silent Nights: A Cultural History of American Christmas Songs. Gainesville, Florida: University Press of Florida. стр. 86. ISBN 978-0813044927.
  2. Whipp, Deborah. „The History of Rudolph the Red-Nosed Reindeer“. Altogether Christmas.
  3. Rudolph the Red-Nosed Reindeer celebrates 50th anniversary“. CBS News. December 9, 2014. Архивирано од изворникот December 10, 2014.
  4. Parrella, Andrew (December 18, 2014). „From The Archives: Rudolph Turns 75“. New Hampshire Public Radio. Архивирано од изворникот December 24, 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]