Прејди на содржината

Рудолф Карпати

Од Википедија — слободната енциклопедија


Рудолф Карпати
Карпати на Олимписките игри во 1960 г.
Лични податоци
Роден(а)17 јули 1920(1920-07-17)
Будимпешта, Унгарија
Починал(а)1 февруари 1999(1999-02-01) (возр. 78)
Будимпешта, Унгарија
Висина1.79 м (5 ст 10 ин)
Тежина64 kg (141 lb)

Рудолф Карпати (17 јули 1920 - 1 февруари 1999) бил мечувалец од Унгарија, кој освоил шест златни медали во мечување со сабја на четири Олимписки игри (1948-1960). Тој исто така освоил седум златни, три сребрени и две бронзени медали на светските првенства. [1] За неговите достигнувања тој бил именуван за унгарски спортист на годината во 1959 и 1960 година.

Карпати дипломирал на Националната конзерваториум во историјата на музиката; тој исто така бил остварен виолинист и уметнички директор на Централниот уметнички ансамбл на Народна армија (1961-1986). Покрај оградувањето и музиката, тој бил вработен во Унгарската државна кредитна банка и офицер со унгарската армија - тој се пензионирал како полковник, а подоцна во 1990 година бил унапреден во генерал-мајор. [2]

Карпати бил член на Унгарската федерација за федерација од 1961 до 1991 година. Откако се повлече од натпреварите, во 1977 година стана претседател и администратор на Меѓународниот мечувалски сојуз.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Rudolf Kárpáti“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 2019-02-11. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „sports-reference“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. 2,0 2,1 Kárpáti Rudolf. melbourne56.origo.hu (унгарски)