Меѓународен мечувалски сојуз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Fielogo.gif
Спортмечувалство
Основана29 ноември 1913
Претсетател Русија Алишер Усманов
Број на екипи135
Порталhttp://www.fie.ch/

Меѓународен мечувалски сојуз или FIE (француски: Fédération Internationale d'Escrime, англиски: International Fencing Federation) — меѓународен регулативен орган на олимпиското мечувалство. Основана е на 29 ноември 1913 г. во Париз. Денес седиштето се наоѓа во Лозана, Швајцарија. FIE се состои од 135 национални сојузи, признаени од нивните матични олимписки комитети како единствени претставници на таа земја.

Прв претседател на FIE бил белгиецот Алберт Фејерик (1913-21). Моменталниот претседател на сојузот е Алишер Усманов од Русија.

Сојузот го организира Светското првенство во мечување и Светскиот мечувалски куп.

Национални сојузи[уреди | уреди извор]

Во организацијата членуваат 135 национални сојузи.[1]

Африка Америка Азија Европа Океанија

 Алжир
 Бенин
Боцвана Боцвана
 Буркина Фасо
Брег на Слоновата Коска БСК
 Република Конго
 Камерун
 Демократска Република Конго
Египет Египет
 Габон
 Екваторска Гвинеја
 Гвинеја
 Мали
Мароко Мароко
 Мавританија
Намибија Намибија
 Нигер
Нигерија Нигерија
Сенегал Сенегал
 Сиера Леоне
 Сомалија
 ЈАР
 Того
Тунис Тунис

 Аргентина
 Аруба
 Белиз
 Барбадос
 Боливија
 Бразил
 Канада
 Чиле
 Колумбија
 Костарика
 Куба
 Курасао
 Доминиканска Република
 Еквадор
 Ел Салвадор
 САД
 Гватемала
[[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас
 Американски Девствени Острови
 Мексико
 Никарагва
Панама Панама
 Парагвај
 Перу
Flag of Puerto Rico.svg Порторико
 Уругвај
 Венецуела

Авганистан Авганистан
 Саудиска Арабија
 Бангладеш
Бахреин Бахреин
Брунеј Брунеј
 Камбоџа
Народна Република Кина НР Кина
 Јужна Кореја
Северна Кореја ДНР Кореја
 ОАР
Филипини Филипини
 Хонгконг
Индија Индија
Индонезија Индонезија
Иран Иран
Ирак Ирак
Flag of Japan.svg Јапонија
 Јордан
 Казахстан
 Киргистан
 Кувајт
Либан Либан
 Макао
Мјанмар Мјанмар
 Малезија
Монголија Монголија
 Палестинска Самоуправа
Катар Катар
Сингапур Сингапур
 Шри Ланка
Сирија Сирија
 Тајланд
 Кинески Тајпеј
 Таџикистан
 Туркменистан
 Узбекистан
 Виетнам
 Јемен

 Германија
 Ерменија
 Австрија
 Азербејџан
 Белгија
 Белорусија
 Бугарија
 Кипар
 Хрватска
 Данска
 Словачка
 Словенија
 Шпанија
 Естонија
 Финска
 Франција
 Грузија
 Грција
 Унгарија
 Ирска
 Исланд
Израел Израел
 Италија
 Латвија
 Литванија
 Луксембург
Македонија Македонија
 Малта
 Молдавија
 Монако
 Норвешка
 Холандија
 Полска
 Португалија
 Чешка
 Обединето Кралство
 Романија
 Русија
 Сан Марино
 Србија
 Шведска
 Швајцарија
 Турција
 Украина

Австралија Австралија
Нов Зеланд Нов Зеланд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сојузи-членки (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]