Руби и Квентин (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Руби и Квентин - филм, во режија на Франсис Вебер. Главните улоги ги играат: Жерар Депардје и Жан Рено.

Содржина[уреди | уреди извор]

Закоравениот криминалец Руби (го игра Рено) се наоѓа во затвор. Тој работел за гангстерот Вогел при што се сплеткал со жена му и му го украл пленот, бидејќи Вогел ја убил саканата жена. Руби е жеден за одмазда и сака да побегне од затворот. Во неговата ќелија го ставаат добродушниот Квентин (го игра Депардје) кој го изгубил поранешниот цимер. Тие двајца случајно успеваат да избегаат од затворот, но Руби никако не може да се ослободи од несмасниот Квентин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Руби и Квентин“, Антена, број 893, 7.8.2015, стр. 21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]