Прејди на содржината

Ројт (Саксонија)

Координати: 50°28′0″N 11°58′0″E / 50.46667° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.46667; 11.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ројт
Место во Вајшлиц
Црква во Ројт
Црква во Ројт
Црква во Ројт
Ројт (Саксонија) во рамките на Германија
Ројт (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Општина Вајшлиц
Место единици 7
Основни податоци
Површина 30,66 км2
Надм. височина 600 м
Население 985  (31 декември 2015)
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08538
Повик. бр. 037435
Портал www.reuth-vogtland.de
Координати 50°28′0″N 11°58′0″E / 50.46667° СГШ; 11.96667° ИГД / 50.46667; 11.96667

Ројт (германски: Reuth) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2017 година претставува дел од општината Вајшлиц.