Рокфелерски музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рокфелерски музеј
מוזיאון רוקפלר
Rockefeller Museum Courtyard.jpg
Основан1938
МестоЕрусалим, Израел
Мреж. местоофицијална страница

Рокфелерскиот музеј е (хебрејски:מוזיאון רוקפלר ) е музеј кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Овој музеј порано се викал Палестински археолошки музеј, кој поточно се наоѓа во Источен Ерусалим, поседувајќи голема колекција на палестински артефакти од времето на 19 век.

Координати: 31°47′1″N 35°14′3″E / 31.78361° СГШ; 35.23417° ИГД / 31.78361; 35.23417