Рокфелерски музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рокфелерски музеј
מוזיאון רוקפלר
Rockefeller Museum Courtyard.jpg
Основан 1938
Место Ерусалим, Израел
Мреж. место официјална страница

Рокфелерскиот музеј е (хебрејски:מוזיאון רוקפלר ) е музеј кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Овој музеј порано се викал Палестински археолошки музеј, кој поточно се наоѓа во Источен Ерусалим, поседувајќи голема колекција на палестински артефакти од времето на 19 век.