Роинџиско-ненајански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роинџиско-ненајански јазици
Географска
распространетост:
Нова Гвинеја
Класификација:австронезиски
Гранки:

Роинџиско-ненајански јазици сочинуваат јазична група која е дел од западноокеанските јазици од семејството на австронезиски јазици.

Класификација[уреди | уреди извор]

Оваа група е составена од следниве јазици:[1]

роинџиско-ненајански (2)
матоански јазик
ронџиски јазик

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]