Рози (потсемејство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рози
Rosa eglanteria img 3218.jpg
Rosa eglanteria
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Потсемејство: Рози
Родови

Рози (науч. Rosoideae, „вистински рози“) — потсемејство што состои од 878 видови, од кои повеќето се грмушки, повеќегодишни тревести растенија и овошки како јагодите и малините.