Родисхајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Родисхајн
Место во Нордхаузен
Родисхајн is located in Германија
Родисхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Нордхаузен
Основни податоци
Површина 2,32 км2
Надм. височина 255 м
Население 283  (31 декември 2006)
 - Густина 122 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99762
Повик. бр. 034653
Координати 51°31′N 10°55′E / 51.517° N; 10.917° E / 51.517; 10.917Координати: 51°31′N 10°55′E / 51.517° N; 10.917° E / 51.517; 10.917

Родисхајн (германски: Rodishain) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од градот Нордхаузен.