Робинзон Крусо (филм, 1997)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Робинзон Крусо (англиски: Robinson Crusoe) е американски филм од 1997 година, во режија на Џорџ Милер и Родни Харди. Главните улоги ги толкуваат: Пирс Броснан, Вилијам Такату, Поли Вокер и Ијан Харт. Филмот е снимен според романот на Даниел ДефоРобинзон Крусо“.

Содржина[уреди | уреди извор]

Еден британски морнар преживува бродолом и се наоѓа сам на еден непознат остров. Таму, тој мора да започне нов живот, борејќи се да опстане. Неговата радост е неизмерна, кога еден ден ќе добие друштво — домородецот кого ќе го нарече Петко.[1] [2] [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 17.
  2. „Робинзон Крусо“, Антена, број 877, 17.4.2015, стр. 25.
  3. „Робинзон Крусо“, Антена, број 886, 19.6.2015, стр. 12.