Роберто Бланко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роберто Бланко

Роберто Бланко (официјално име: Роберто Зеркера Бланко) е роден на 7-ми јуни 1937 година во Тунис, Тунис . Со афро-кубанско потекло, Бланко е од германско говорно подрачје и работи како пејач и актер.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Бланко е син на кубанскиот фолклорист и уметник Алфонсо Церкера и неговата сопруга Мерцедес Бланко. Тој израснал во Бејрут и Мадрид . Кога Роберто имал само две години, неговата мајка починала. По завршувањето на школувањето започнал да студира медицина во Мадрид, но се откажал по два семестри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]