Реља Поповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реља Поповиќ
Реља Поповић
Реља Поповиќ
Роден(а)2 август 1989(1989-08-02)
Белград
НационалностСрбин
Познат(а) помузика

Реља Поповиќ — српски пејач, глумец и поранешемн член на музичката група Елитни одреди.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Белград на 2 август 1989 година. Добитник е на наградата „Срцето на Сараево“ за најдобра улога во филмот Обични луѓе во 2009 година[1]. Затоа што групата Елитни одреди се распаднала, Реља продолжил да ја гради својата соло кариера. Тој достигна многу голема популарност на Балканот. Тој е оженет за Николија која исто така е пејачка и популарна на Балканот. Тој завршил факултет за медиуми и коминикации а при крај е и со Факултетот за драмски уметности.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Срце Сарајева" за "Обичне људе". zurnal.info.
  2. PREMIJERA // Relja Popović je objavio svoj prvi solo singl, pogledajte spot za pesmu "Beograd Još Živi"! Архивирано на 24 септември 2015 г., Посетено на 11. 4. 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]