Рејне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рејне
Село
Поглед од селото
Поглед од селото
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Нурлан" does not existМестположба во Нурлан
Координати: 67°55′56″N 13°05′22″E / 67.93222° СГШ; 13.08944° ИГД / 67.93222; 13.08944Координати: 67°55′56″N 13°05′22″E / 67.93222° СГШ; 13.08944° ИГД / 67.93222; 13.08944
ДржаваНорвешка
РегионСеверна Норвешка
ОкругНурлан
ОбластЛофотен
ОпштинаМоскенес
Површина
 • Вкупна0,33 км2 (13 ми2)
Надм. вис.&1000000000000001100000011 м
Население (2011)
 • Вкупно329
 • Густина997/км2 (2,580/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01:00)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Поштенски код8680 Трофорс
Рејне во 2005
Воздушна панорама на Рејне

Рејне (норв. Reine) е рибарско село, административен центар на општината Москенес на островот Москенесеј во Норвешка. Населението во 2005 г. броело 342 жители[1]. Селото е трговски центар на регионот уште од 1743. Денес, мошне важна гранка е туризмот. И покрај неговата зафрлена местоположба, секоја година местото го посетуваат илјадници туристи.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Низ Рејне поминува европската магистрала Е10. Во доцните 1970-ти, најголемoто норвешко неделно списание Allers го избрал Рејне за најубаво село во Норвешка.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 67°56′2″N 13°5′22″E / 67.93389° СГШ; 13.08944° ИГД / 67.93389; 13.08944{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница