Прејди на содржината

Москенесеј

Координати: 67°59′N 13°00′E / 67.983° СГШ; 13.000° ИГД / 67.983; 13.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Москенесеј
Moskenesøya
Москенсеј долу лево
Географија
МестоСеверна Норвешка, Европа
Координати67°59′N 13°00′E / 67.983° СГШ; 13.000° ИГД / 67.983; 13.000
АрхипелагЛофотенски Острови
Највисока точкаХермансдалстинден
Управување
Норвешка
ОпштинаНурлан

Москенесеј (норв. Moskenesøya) е остров во рамките на архипелагот Лофотен во округот Нурлан, Норвешка. Се наоѓа во рамките на општините Москенес и Флакстад.

Москенесеј е поврзан со мост со североисточниот дел на островот Флакстадеј

Островот Москенсеј со селото О