Реформи (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Реформи
Vestnik reformi.jpg
Насловна страница
СопственикМакедонски комитет
УредникДимитар Љапов
Основан1899
ЈазикБугарски
Престанал1903
СедиштеСофија

Реформи бил официјален орган на Врховниот македонски комитет, тој се печател и издаваал во Софија, во периодот од 1899 до 1903 година. Весникот излегувал секоја сабота, а прв главен уредник бил Димитар Љапов. Весникот излегува во тираж од 8000 бројот и се растурал низ целата земја.

Претплатници за весникот имало и во странство - од Москва и Каиро до Лондон и Сан Франциско.

И по расправија во ВМОК за време на Х македонски конгрес, се продолжува со издаваање весник Реформи. Весникот на генерал Цончев е под редакцијата на Илија Гологанов [1] [2][3]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993.
  2. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 35.
  3. Елдъров, Светлозар. „Върховният македоно-одрински комитет и Македоно-одринската организация в България (1895 - 1903)“, Иврай, София, 2003, стр. 37.

Поврзано[уреди | уреди извор]