Респираторен дистрес синдром кај новороденче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Респираторен дистрес синдром кај новороденче
Класификација и надворешни извори
СпецијалностПедијатрија, акушерство[*]
МКБ-10P22
МКБ-9769
OMIM267450
DiseasesDB6087
MedlinePlus001563
eMedicinearticle/976034
MeSHD012127

Респираторен дистрес синдром кај новороденче (РДС) е синдром кој се јавува кај предвремено родени бебиња кој настанува поради недоволно создавање на пулмонарен сурфактант и структурна неразвиеност на белите дробови. Може да биде последица на неонатална инфекција.[1][2] РДС зафаќа околу 1% од новороденчињата и претставува водечка причина за смртност кај предвремено родените бебиња.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Santosham, Mathuram; Chan, Grace J.; Lee, Anne CC; Baqui, Abdullah H.; Tan, Jingwen; Black, Robert E. (2013). „Risk of Early-Onset Neonatal Infection with Maternal Infection or Colonization: A Global Systematic Review and Meta-Analysis“. PLoS Medicine. 10 (8): e1001502. doi:10.1371/journal.pmed.1001502. ISSN 1549-1676. PMC 3747995. PMID 23976885.
  2. Sinha, Sunil (2012). Essential neonatal medicine. Chichester, West Sussex: John Wiley & Sons. ISBN 9780470670408; Access provided by the University of Pittsburgh

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори