Синдром на сиво бебе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Синдром на сиво бебе
Класификација и надворешни извори
СпецијалностПедијатрија
МКБ-10P93
МКБ-9779.4
MedlinePlus007049

Синдромот на сиво бебе е редок, но сериозен несакан ефект кој се јавува кај новороденчиња после интравенска администрација на антибиотикот хлорамфеникол. Синдромот се појавува бидејќи UDP-глукуронил трансфераза ензимскиот систем, кој е одговорен за метаболизирање на хлорамфениколот, е недоволно развиен.

Клинички карактеристики[уреди | уреди извор]

Токсичните нивоа на хлорамфеникол после 2-9 дена резултираат со: