Репи (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Репи
Ρέπι
Географија
Координати39°08′49″ N; 23°31′44″ E / 39.147° СГШ; 23.529° ИГД / 39.147; 23.529Координати: 39°08′49″ N; 23°31′44″ E / 39.147° СГШ; 23.529° ИГД / 39.147; 23.529
АрхипелагСпоради
Највисоко издигнување30 м
Управување
ОбластТесалија
ОкругСпоради
ОпштинаСкијатос
Демографија
Население0 (2011)

Репи (грчки: Ρέπι) ― мал грчки остров во близина на источниот брег на Скијатос, Споради, Грција. На островот има напуштена населба. Административно е дел од општината Скијатос. Од 2011 година, немало трајно население.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Detailed census results 2011“ (грчки). Национална статистична служба на Грција. Архивирано од изворникот (xls 2,7 MB) на 2013-12-25. Посетено на 2021-11-13.
  2. 20 Best Greek Islands

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]