Ремштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ремштет
Ремштет is located in Германија
Ремштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Општ. заед. Митлерес Несетал
Градоначалник Ева-Мари Шухарт
Основни податоци
Површина 6,48 км2
Надм. височина 375 м
Население 974 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 150 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 03621
Портал www.mittleres-nessetal.de
Местоположба на Ремштет во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°58′43″N 10°41′16″E / 50.97861° СГШ; 10.68778° ИГД / 50.97861; 10.68778Координати: 50°58′43″N 10°41′16″E / 50.97861° СГШ; 10.68778° ИГД / 50.97861; 10.68778

Ремштет (германски: Remstädt) е општина во округот Гота, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]