Региони во Малави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на регионите во Малави со нивните окрузи

Малави се дели на 3 региони, кои опфаќаат вкупно 28 окрузи.

Регионите се следниве:

Население: 1.389.475 (2003)
Површина: 26.931 км2
Админ. центар:Мзузу
Население: 4.814.321 (2003)
Површина: 35.592 км2
Админ. центар: Лилонгве
Население: 5.345.045 (2003)
Површина: 31.753 км2
Админ. центар: Блантајр.

Поврзано[уреди | уреди извор]