Окрузи во Малави

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на окрузите во Малави

Малави се дели на 28 окрузи[1] во склоп на 3 региони. На чело на секој округ стои комесар.[2]

Еве список на окрузите во земјата, наведени по региони:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Парламент на Малави
  2. http://training.fema.gov/EMIWeb/edu/Comparative%20EM%20Book%20-%20Chapter%20-%20Emergency%20Management%20In%20Malawi.doc
  3. Округот Нено создаден е со отцепување од округот Мванза.