Ратинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ратинген
Црква во Ратинген
Црква во Ратинген
Црква во Ратинген
Грб на Ратинген
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Метман
Град единици 6 Gemeindebezirke mit 10 Stadtteilen
Градоначалник Клаус Конрад Пеш (CDU, FDP, Зелени, SPD[1])
Основни податоци
Површина 88,72 км2
Надм. височина 50 м
Население 86.899 (31 декември 2020)[2]
 - Густина 979 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ME, seit 1975 (1956-1974: D)
Пошт. бр. 40878–40885 (1962-1995: 4030)
Повик. бр. 02102
Портал www.ratingen.de
Местоположба на град Ратинген во рамките на округот Метман
Карта
Карта

Ратинген (германски: Ratingen) — град во германската држава Северна Рајна-Вестфалија . Тој е еден од 10-те општински центри на округот Метман . Според проценката во 2010 година, во градот живееле 91,704 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Ратинген се наоѓа во државата Северна Рајна-Вестфалија во областа на Метман. Градот е на надморска височина од 35-180 метри. Областа на општината е 88,7. Според проценката за 2010 година, 91,704 жители живееле во самиот град. Просечната густина на населеност изнесува 1.034 жители.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Градот има збратимен статус со:[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bürgermeister Klaus Pesch“. Stadt Ratingen. Stadt Ratingen. Посетено на 21 November 2015.
  2. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  3. „Partnerstädte und Patenschaften national und international“. Stadt Ratingen. Stadt Ratingen. Посетено на 21 November 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]