Раселвил, Алабама

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 34°30′37″N 87°43′42″W / 34.51028° СГШ; 87.72833° ЗГД / 34.51028; -87.72833На функцијата {{#coordinates:}} ѝ се дадени неважечки аргументи

Раселвил
Локација на Раселвил во округот Френклин, Алабама.

Раселвил (англиски: Russellville) е град во Алабама, САД, административен центар на округот Френклин. Населението во овој град изнесува околу 9 000 жители (2000).

Во Раселвил е роден писателот Густав Хасфорд (1947-1993).