Ранида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ранида (грчки: Ρανις) во грчката митологија била нимфа.

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Нејзиното име значење „дождовна капка“.[1]

Митологија[уреди | уреди извор]

Во своето дело „Метаморфоза“, Овидиј ја навел како нимфа, придружничка на божицата Артемида.[2] Некои извори ја вбројуваат меѓу Океанидите.[3]

Биологија[уреди | уреди извор]

Латинско име на оваа личност (Rhanis) е оригинален назив за родот Rhene во рамки на групата пајаци.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. -{theoi.com: Nymphai Artemisiai}-, Приступљено 24. 4. 2013.
  2. -{Carlos Parada, 1997. Genealogical Guide to Greek Mythology}- -{Greek Mythology Link: NYMPHS}-; -{List of NYMPHS}-
  3. -{theoi.com: Okeanides}-; -{NAMES OF OKEANIDES}-
  4. Thorell, Tamerlan (1869). On European Spiders, Part 1: Review of the European Genera of Spiders, Preceded by Some Observations on Zoological Nomenclature. стр. 37.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Thorell, Tamerlan (1869). On European Spiders, Part 1: Review of the European Genera of Spiders, Preceded by Some Observations on Zoological Nomenclature. стр. 37.