Прејди на содржината

Ракометна федерација на Холандија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ракометна федерација на Холандија
Основана1935
ВидНационална спортска федерација
Седиштеул. Пастор Бругеманлан бр. 33, Остербек, Ренкум, Хелдерланд
МестоХоландија
ЧленствоЕХФ, ИХФ
Службени јазициХоландски
ПретседателТјарк де Ланге
Генерален секретарБернард Буленс
Мреж. местоhandbal.nl

Ракометната федерација на Холандија, позната и како Холандска ракометна асоцијација (холандски: Nederlands Handbal Verbond) (НХВ) - национално ракометно здружение во Холандија. НХВ организира ракомет во рамките на државата и го претставува холандскиот ракомет на меѓународно ниво. Здружението е член на Меѓународната ракометна федерација (ИХФ) и Европската ракометна федерација (ЕХФ).

Лиги[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

 • БЕНЕ-Ракометна лига (заедно со Белгија)
 • НХВ Ередивизие
 • Еерсте Дивизие
 • Твееде Дивизие
 • Хоофдкласе

Жени[уреди | уреди извор]

 • НХВ Ередивизие
 • Еерсте Дивизие
 • Твид Дивизие
 • Хоофдкласе

Национални купови[уреди | уреди извор]

 • Куп на НХВ
 • Суперкуп

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]