Раковец (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Раковец)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Раковец може да се однесува на следниве места:

  • Раковец — село во Општина Чашка, Велешко
  • Раковец — село во Општина Боговиње, Тетовско
Друго
  • Раковец — друго име на археолошкото наоѓалиште Рудиште, доцноантичка и средновековна рударска населба
  • Раковец — поток во Пехчевско по кој е наречена месноста