Раковец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Раковец
Rakovec view 01.JPG

Панорама на Раковец

Раковец is located in Македонија
Раковец
Местоположба на Раковец во Македонија
Координати 41°55′14″N 20°53′57″E / 41.92056° СГШ; 20.89917° ИГД / 41.92056; 20.89917Координати: 41°55′14″N 20°53′57″E / 41.92056° СГШ; 20.89917° ИГД / 41.92056; 20.89917
Општина Општина Боговиње
Население 811 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 515 м
Раковец на општинската карта
Раковец во Општина Боговиње.svg

Атарот на Раковец во рамките на општината
Commons-logo.svg Раковец на Ризницата

Раковец е село во Општина Боговиње, во околината на градот Тетово.Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Долни Полог, оддалечено 18 километри јужно од Тетово.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Раковец живееле 220 жители, сие Албанци.[1]

Според Афанаиј Селишчев во 1929 година, Раковец е село во Брвеничка општина (со центар во Жеровјане) во Долнополошкиот срез и има 73 куќи со 369 жители, Албанци.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 811 жители, од кои 807 Албанци и 4 останати.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1929 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 369[2] 600 644 674 880 894 828 811

Родови[уреди | уреди извор]

Раковец е албанско село.

Според истражувањата од 1948 година, родови во селото:

  • Рекалар или Врбјан (31 к.) доселени се од селото Врбен во Горна Река. Од таму се иселиле тројца браќа. Имаат иселеници во Жеровјане.
  • Деде (11 к.) доселени се од некое село во Горна Река.
  • Видушалар (42 к.) доселени се од некое село во Долна Река. Можеби од селото Видуше? мешајќи се со албанците се албанизирале. Брачни врски најчесто склопувале со селаните од Урвич и Јеловјане.[5]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 212.
  2. 2,0 2,1 Селищев, Афанасий. Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии, София, 1929, стр. 22.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Белград: САНУ.