Разговор:Старогрчка митологија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!

Чудам се дали не е подобар називот Старогрчка митологија, бидејќи има разлика меѓу старите грци и денешните и се разбира меѓу митолошките претстави на денешните и старите грци.--Иван 16:15, 16 август 2008 (UTC)

Не се чудете, грчка митологија е глобално доста проширен термин. Доказ: af:Griekse mitologie

als:Griechische Mythologie ar:ميثولوجيا إغريقية ast:Mitoloxía Griega ca:Mitologia grega cs:Řecká mytologie da:Græsk mytologi de:Griechische Mythologie en:Greek mythology el:Ελληνική μυθολογία es:Mitología griega eo:Helena mitologio fr:Mythologie grecque gl:Mitoloxía grega ko:그리스 신화 hi:यूनानी धर्म hr:Grčka mitologija id:Mitologi Yunani it:Mitologia greca he:מיתולוגיה יוונית la:Mythologia Graeca lt:Graikų mitologija lb:Griichesch Mythologie hu:Görög mitológia nl:Griekse mythologie ja:ギリシア神話 no:Gresk mytologi nn:Gresk mytologi pl:Mitologia grecka pt:Mitologia grega ro:Mitologie greacă sl:Grška mitologija sr:Грчка митологија sv:Grekisk mytologi tr:Yunan mitolojisi За да избегнеме комликации, така ќе остане. EDIT: Т.е., како сакате, мене ми е ама скроз сеедно. --Brainmachinewtf? 17:04, 16 август 2008 (UTC)

Ни така ни така, бришете ја статијата! :) --MacedonianBoy 18:28, 16 август 2008 (UTC)
ААаа, бриши бриши... Ние сме дел од таа митологија, ве молам немојте даја бришате--Тиверополник (разговор) 15:22, 5 јануари 2011 (CET)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 10:11, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Исправка[уреди извор]

збир наместо вкупност Kekev (разговор) 16:36, 6 февруари 2011 (CET)

Благодарност за забелешката и исправката.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:37, 6 февруари 2011 (CET)