Разговор:Римско Царство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тука малку се помешани баби и жаби. Стар Рим пренасочува кон Римска империја (?), а статијата главно го покрива периодот до преминот на Римската република во империја?

Стар Рим опфаќа три периоди: Римско кралство, Римска република и Римска империја. Тие накратко треба да бидат опишани во статијата Стар Рим, а не Стар Рим да биде пренасочен кон Римска империја. Видете како е постапено на англиската википедија en:Ancient Rome

Значи, за почеток Римска империја да е пренасочена кон Стар Рим, а не обратно (Zdravko (разговор) 17:16, 12 ноември 2008 (UTC))

Не се согласувам ни со сегашјната состојба. ни со овој предлог. Потребно е да има 4 статии: за Стар Рим, Римско кралство, Римска република и Римска империја. Римкска империја е само периодот од 31г.п.н.е. (поточно 16 јануари 27г.п.н.е., денот кога Октавијан бил прогласен за Август), па се до септември 476 кога Одоакар го освоил Рим и го симнал Роман Август од престолот. А, Стар Рим го опфаќа целосниот развој на државата, во сите 3 периоди, на кралство република и империја. Ова мислам дека сите го знаеме, но треба да го спроведеме.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:34, 12 ноември 2008 (UTC)