Разговор:Историја на Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!
Оваа статија е дел од ВикиПроектот Историја, кој има за цел да креира детален историски водич на Википедија. Ако сакате да земете учество во проектот, може да ја уредите оваа статија, или да прочитате нешто повеќе на страницата на проектот, каде што меѓу другото може да се приклучите на проектниот тим и/или да дадете свој придонес на страницата за разговор.

Koki2008 (разговор) 02:25, 24 февруари 2010 (UTC) Статијата е одлична, многу ми се допаѓа и мислам дека треба да биде избрана статија. Но статијата исто така е полна и со многу печатни грешки, како и фактички грешки. Спомнати се настани кои се случиле, но опишани се во погрешна насока, како на пример, за време на Втората Светска Војна, СССР ги анектирал Бесарабија и Буковина од Романија, а не обратно, како што е спомнато во статијата. Потоа Романија, како членка на Оската, си ги вратила изгубените територии од страна на СССР, по нападот од страна на силите на Оската врз Советскиот Сојуз на 22 јуни 1941. Треба да се поработи на поправањето на грешките во статијата.

Коментарот е на место. Ја предложив статијата, со цел да ги исправам грешките, но се ангажирав со уредувања во врска со Олимпијадата, па немав доволно време за тоа. Сепак, статијата беше избрана, а грешките останале. Тоа не ми се допаѓа.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:28, 1 март 2010 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Промена на зборови од типот превзема... во презема..., без в, синтаксна грешка.

којшто наместо кој што, одделни зборови.

  • Наводи наместо Референци, англизам.
  • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.
  • цитирано списание наместо cite journal, назив на шаблон на македонски јазик.
  • март име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 13:02, 2 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.