Разговор:Забрдени (Леринско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Забрдени или Заб'рдени?[уреди извор]

Би сакал да утврдиме како е правилно според македонскиот правопис името на селово. Секако дека „р“ е вокално и пред него има темен знак, па затоа бугарите употребуваат мал ер во името, што е соодветно на нашиот апостров. Но мислам дека во македонските медиуми, баш пред некоја година кога имаше воена вежба на грчката војска во ова село цело време името на селото беше пишувано Забрдени. Ако одиме по логиката на употреба на апостров би требло да пишуваме С'рбија, к'рв, в'рв наместо Србија, крв, врв. Би сакал да разјасниме околу испишувањето на името. Голем поздрав. - Марио Шаревски - Македонец (разговор) 23:47, 22 март 2012 (CET)