Разговор:Гај Јулиј Цезар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • јули име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 03:53, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

Име на статија[уреди извор]

Мислам дека статијата треба да биде насловена „Гај Јулиј Цезар“ наместо само „Јулиј Цезар“. Во литературата на македонски јазик се среќава целото име.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:39, 7 април 2011 (CEST)[одговори]

Во право си, според мене Јулиј Цезар стои според англиската. Доколку некој прошета по google ќе разбере дека Гај Јулиј Цезар се користи во огромен број. Како што кажа Кирил, така е и по нашите учебници. Јас сум ЗА...--Тиверополник (разговор) 19:05, 7 април 2011 (CEST)[одговори]
Иако таа наставка не е дел од неговото родено име се сложувам со двајцата бидејќи најкористено е токму целосното име заедно со наставната. И јас сум за. Kekev (разговор) 19:29, 7 април 2011 (CEST)[одговори]
Yes check.svgОк Статијата е преместена.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:33, 7 април 2011 (CEST)[одговори]

Помош[уреди извор]

Во табелата на успеси се претставени политичките и религиозните функции на Цезар, но над титулата Понтифекс максимус треба да стои линија (иста како и политички функции) на која ќе пишува „Религиозни функции“ бидејќи истата не е политичка. Доколку може некој поискусен нека го направи тоа. Благодарам однапред Kekev (разговор) 18:22, 10 април 2011 (CEST)[одговори]