Радојка Дончева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Радојка Дончева
Родена 17 јули 1950
Блатец, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање универзитетски професор

Радојка Дончева (17 јули 1950 во Блатец) — македонска градежна инженерка и универзитетски професор.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Предава на Градежниот факултет во Скопје, по предмети од областа на патиштата, на кои и докторирала. Во научно-истражувачката работа акцент ставала врз влијанието на геометриските елементи на патот врз безбедноста во сообраќајот. Активно учествувала во апликативната работа и давала придонес во оформувањето на патната мрежа кај нас. Главно дело: „Патишта“ (во два тома, 2005 г.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Дончева". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 484.