Радио Студио 54 Нетворк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Radio Studio 54 Network
Отпочната6 јуни 1985
СопственикФранчесцо Масара
Слоганil bello della musica è che quando ti colpisce non senti dolore
ДржаваЛокри,  Италија
Веб-странаwww.studio54network.it

Радио Студио 54 Нетворк e радио канал од Локри, Италија. Радиото емитува програма од 6 јуни 1985.

Историја[уреди | уреди извор]

Радио-станицата била создадена во Локри од страна на Пјетро Парета и Франческо Масара и уште две дурги лица на 6 јуни 1985 година. Слоганот на радио-станицата, кој гласи „Il bello della musica è che quando ti colpisce non senti dolore“, всушност претставува италијански превод на познатиот цитат од Боб Марли, „Едно добро нешто за музиката е тоа што те погодува и не чувствуваш болка“ (англиски: One good thing about music, when it hits you, you feel no pain).

Меѓу директните преноси коишто се емитуваат на радиото се и бројни регионални и национални концерти, како и збиднувања од фестивалот Санремо.[1]

Моментен тим[уреди | уреди извор]

„Ангели“ на радиото
  • Луциано Процопио
  • Росселла Лафацѐ'
  • Ензо ДиКиера
  • Марика Торцивиа
  • Деметрио Малгерѝ
  • Францо Сицилиано
  • Паоло Сиа
  • Мара Рекикѝ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pipolo, Rosario (2 March 2007). "Dalla diretta radiofonica su Studio 54 Network a gli incontri per vivere il Festival in maniera 'Off'" Архивирано на 28 март 2016 г.. milanodabere.it. Retrieved 25 May 2012 (италијански).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]