Пуфла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пуфла (сленг) е навредлива социолингвистичка форма која се однесува на вид разгалена девојка. Овој сленг наоѓа употреба главно во битолското говорно подрачје.