Пунта Карнеро (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пунта Карнеро
Слика од Пунта Карнеро и неговиот светилник, со Сеута во позадина.
МестоШпанија
Координати36°04′38″ N; 5°25′31″ W / 36.0771° СГШ; 5.4253° ЗГД / 36.0771; -5.4253Координати: 36°04′38″ N; 5°25′31″ W / 36.0771° СГШ; 5.4253° ЗГД / 36.0771; -5.4253

Пунта Канеро (шпански: Punta Carnero) - предна/челна карпа на брегот на Шпанија, во близина на градот Алгесирас, каде источниот крај на ридот Галоус се спушта на 200 метри за да се сретне со Средоземното Море. Нејзината најистакната одлика е светилникот Пунта Канеро, кој го означува влезот на Гибралтарскиот Залив и Гибралтарскиот Проток.

Козјиот Островот лежи во близина на светилникот, а тука започнува Хетарскиот Залив.

Историја[уреди | уреди извор]

Во август 1415 година, португалската флота, управувана од кралот Жоао I Португалски, одржала воен совет, пред да го изврши освојувањето на Сеута, додека била закотвена покрај Пунта Канеро.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. Peter Russell, Prince Henry 'the Navigator' A life, Ed. Yale Nota Bene, 2001, стр.47-p48 ISBN 0300091303