Прејди на содржината

Птичарник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Домашен птичарник, Белгија, нетрговска дрвена градба

Птичарник — голема куќарка за птици. За разлика од обичниот кафез, птичарникот обезбедува повеќе простор за птиците да летаат.[1] Птичарниците често содржат растенија и грмушки за да ги следат природните услови. Можат да бидат внатрешни (во агол од соба или на тераса) и надворешни (во двор или самостојна ограда).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „птичарник“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „Aviary | Birdwatching, Conservation, Breeding | Britannica“. www.britannica.com (англиски). 2023-09-21. Посетено на 2023-11-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]