Протест

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маршот на Вашингтон за работа и слобода, 1963

Протест претставува јавно изразување на незадоволство. Протестите можат да имаат најразлична форма, од поединечен протест до масовни демонстрации.

Некои од најзначајните протести во историјата[уреди | уреди извор]

Некои од најзначајните протести во историјата се:

Протести во Македонија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]